יום חמישי, 1 בינואר 2015

פסוריאזיס

פסוריאזיס מצב גירוד

פסוריאזיס (משמעותה "מצב גירוד" או "להיות מגרד", מ-psora, "לגרד" ו-sis, "פעולה, מצב", מכונה גם vulgaris פסוריאזיס).

פסוריאזיס המחלה כרונית, התקפית,  בתיווך מחלה מערכתית חיסונית מתאפיינת בנגעים בעור, כולל אדום, תיקוני קשקשים, חטטים, אשר בדרך כלל מגרדים.

הנגעים בעור - בפסוריאזיס עשויים להשתנות בחומרה מקומיים קלים ועד לכיסוי כל הגוף. המחלה משפיעה על 2-4% מכלל האוכלוסייה.

להלן וידאו הסבר אודות:

מחלת הפסוריאזיס והטיפיליםחמישה הסוגים העיקריים של פסוריאזיס פלאק הם, guttate, הפוך, מוגלתי, וerythrodermic. [5] פסוריאזיס, הצורה הנפוצה ביותר, בדרך כלל בא לידי ביטוי ככתמים קשקשים אדומים ולבנים על השכבה העליונה של העור.

תאי עור מתחלפים באתרים אלה ויוצרים מראה כסוף-לבן. לוחות לעתים קרובות להתרחש על העור של המרפקים וברכיים, אבל יכולים להשפיע על כל אזור, כוללים את הקרקפת, כפות ידיים, וכפות רגליים, ואיברי מין.

בניגוד לאקזמה, פסוריאזיס יש יותר סיכוי למצוא בצד החיצוני של המפרק. ציפורני ידות ורגליים לעתים קרובות מושפעות (מסמר ניוון פסוריאטית) וניתן לראותו כסימן מבודד. דלקת המפרקים, הידוע בשם דלקת מפרקים פסוריאטית, משפיעה עד 30% מאנשים עם פסוריאזיס.

הסיבות לפסוריאזיס אינן מובנהיות במלואם. הפרעת עור הנל יכולה להיות השפעה שלילית על מערכות איברים רבים.

פסוריאזיס קשור לסיכון מוגבר לסוגי סרטן מסוימים, מחלות לב וכלי דם, והפרעות בתיווך חיסוניים אחרות, כגון מחלת קרוהן וקוליטיס כיבית.

הפסוריאזיס נחשבת בדרך כלל מחלה גנטית, חשבה להיות מופעל או מושפע מגורמים סביבתיים.
פסוריאזיס מתפתח כאשר המערכת החיסונית טעויות תא עור רגיל לפתוגן, ושולחות אותות פגומים הגורמים לייצור יתר של תאי עור חדשים.
יש לציין כי הפסוריאזיס אינה מדבקת. ומחמירים אות המחלה סטרס חמצוני, מתח, וטיפולים בסטרואידים מערכתיים שכל הוצע כגורם לפסוריאזיס.
פגיעה בעור יכולה לגרום לשינויים בעור פסוריאטית מקומיים ידועים כתופעת קבנר.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה